Trade In Sports

Löpning · Jönköping

Jönköping Marathon

Jönköping Marathon är ett löplopp med maraton och halvmaraton genom Jönköping och Huskvarna, runt sjöar och naturreservat, med mål på Munksjöbron.

Löpare med startnummer på en avspärrad stadsgata
Bild från Trade In Sports

Snabbfakta om Jönköping Marathon

Gren
Löpning
Ort
Jönköping
Distanser
42,2 / 21,1 km
Nästa upplaga
29 augusti 2026
Starttid
17.00
Arrangörens sajt
jonkopingmarathon.se

Hur går banorna för Jönköping Marathon?

Både maraton och halvmaraton startar och slutar mitt på Munksjöbron. Maratonbanan går genom Jönköping och Huskvarna, runt 3 sjöar, genom 3 naturreservat och genom stadskärnan. Halvmaraton följer Vättern, passerar Huskvarna och centrala Jönköping samt använder delar av banan från 1980-talet. Maratonstarten 2026 är klockan 10.00.

Distanser och tidsgränser i Jönköping Marathon
LoppDistansMaxtidVätskestationer
Maraton42 195 meter6 timmar13 längs banan
Halvmaraton21 097,5 meter3 timmar5 längs banan och 1 vid start och mål

Individuellt deltagande är öppet från kalenderåret då löparen fyller 17 år. Båda distanserna erbjuds också som stafett över 4 sträckor för lag med 2 till 4 löpare. Stafettklasserna är dam, herr, mixed och företag. Inför 2024 ritades maratonbanan om för att få färre höjdmeter.

Hur har Jönköping Marathon utvecklats?

Jönköping Marathon är ett löplopp i Jönköping med en historisk föregångare som arrangerades i 4 upplagor mellan 1981 och 1984. Loppen hade i genomsnitt cirka 200 deltagare. År 1983 gick 179 löpare i mål vid Elmia. Urban Hallberg vann på 2.23.03 och Pia Westin på 3.00.55. Av de 179 målgångarna var 6 kvinnor.

Planeringen av den moderna återkomsten började våren 2016. Per Selskog och Tony Hatefnejad tog initiativ till loppet, vars moderna premiär planerades till augusti 2017. Premiäråret samlade deltagare från nära 40 nationaliteter. Team Runner’s HIGH IF är arrangörsförening. Per Selskog är tävlingschef och medgrundare, medan Tony Hatefnejad är medgrundare med ansvar för bland annat elitlöpare, inköp och marknad.

Fler än 2 800 deltagare var anmälda 2024, vilket var deltagarrekord. Samma år var 67 procent av deltagarna tillresta och de kom från minst 90 svenska kommuner samt från utlandet. Den senast genomförda upplagan ägde rum den 30 augusti 2025. Då tog sig deltagare från 60 länder i mål.

Vilka vinnare och banrekord har Jönköping Marathon?

Resultat från 2025 och tidigare upplagor finns i arrangörens resultatarkiv. Archibald Casteel vann herrarnas maraton 2025 och satte samtidigt loppets herrekord. Ina Ehlers vann damernas maraton samma år. På halvmaraton vann Kim Oskarsson herrklassen och Wilma Nilsson damklassen. Arrangören delar ut priser till de 3 snabbaste individuella löparna per kön.

Banrekord och vinnartider i Jönköping Marathon
DistansKlassLöpareTidÅr
Maraton, banrekordHerrarArchibald Casteel2.19.302025
Maraton, banrekordDamerWilma Modig2.44.192024
Halvmaraton, banrekordHerrarVictor Urquhart Smångs1.09.222023
Halvmaraton, banrekordDamerKarin Spjuth1.21.142023
Maraton, vinnareDamerIna Ehlers3.01.012025
Halvmaraton, vinnareHerrarKim Oskarsson1.10.162025
Halvmaraton, vinnareDamerWilma Nilsson1.21.482025

Hur fungerar anmälan till Jönköping Marathon?

Anmälan sker online på arrangörens webbplats. Avgiften 2026 är 1 195 kr för maraton och 945 kr för halvmaraton. Efteranmälan kostar 50 kr extra och erbjuds i mån av plats. Betalning kan göras med Swish, kort, delbetalning eller faktura.

  • Ordinarie anmälan stänger den 9 augusti 2026.
  • Efteranmälan öppnar den 12 augusti 2026.
  • Efteranmälan stänger senast den 23 augusti 2026 i mån av plats.

Vilka lopp finns för barn under arrangemanget?

MINI Jönköping Marathon är arrangemangets barnlopp och genomförs den 28 augusti 2026. Starten går klockan 17.00 vid Kulturhuset Spira. Startgrupperna skiljer sig åt efter ålder och distans.

Startgrupper i MINI Jönköping Marathon
ÅlderDistans
0 till 2 årcirka 400 meter
3 till 5 årcirka 400 meter
6 till 9 årcirka 800 meter
10 till 12 årcirka 1 200 meter

Anmälningsavgiften för MINI Jönköping Marathon 2026 är 130 kr.

När arrangeras Jönköping Marathon?

Jönköping Marathon arrangeras nästa gång 29 augusti 2026.

Arrangören håller den aktuella informationen på jonkopingmarathon.se.

Vanliga frågor om Jönköping Marathon

När är nästa Jönköping Marathon?

Den 29 augusti 2026 äger nästa angivna upplaga rum.

När stänger den ordinarie anmälan?

Den 9 augusti 2026 stänger den ordinarie anmälan till maraton och halvmaraton.

Hur många funktionärer fanns vid loppet 2023?

Vid loppet 2023 fanns över 700 funktionärer längs banan och vid mål.